1- Dijital İK Proje Sponsoru

1- Dijital İK Proje Sponsoru

Mentor, Vizyoner, Lider

Hızlı Özet:  Dijital İK Proje Sponsoru kimdir, projedeki amacı nedir, projeye kattığı Vizyon ve Liderlik unsurları nelerdir?

Projenin sponsoru projedeki en önemli kişidir. Şirketlerde Dijital İK projesi fikrini oluşturan vizyoner  kişidir, Proje sponsoru yoksa bir Dijital İK projesinden asla söz edemeyiz. Proje sponsoru sadece Projenin bütçesini onaylayan kişi değil, projeye mentorlük ve liderlik yapan kişidir. Projenin en zor kısmı olan projenin şirket yönetimine sunulması aşamasında, yönetimi ikna edecek kişi Proje sponsorudur.

Proje Sponsoru, özellikle projedeki kriz/durma aşamalarında sürece müdahale edecek ve projeyi yürür hale getirecektir.

Proje sponsoru Proje yönetim ekibi ile iletişim sağlarken, proje ile ilgili Ceo veya YK üyelerine gerekli bilgilendirmeleri de yapacak, Proje Danışma Kurulunu ve Yazılım Ekibi Liderini yönlendirecektir.

Bazen Dijital İK projesi öyle bir şekilde tıkanır ki ne proje yönetim ekibi ne de yazılım firması süreci bir türlü ilerletemez. Herkeste yelkenler inmiş ve umutsuzluk hat safhadadır. İşte proje sponsoru bu aşamada düğümlenen süreci hiç akla gelmeyen / imkansız denen bir aksiyonla çözer ve süreci yeniden yürür hale getirir.

Deneyimli bir proje sponsorundan bir proje sırasında öğreneceğiniz en önemli şey imkansız ve yetişmez denilen hiç bir şeyin olmadığıdır.

Bazen de süreçler proje ekiplerinin rutin işleri veya şirketlerindeki başka projeler nedeniyle kesintiye uğrayabilir. Burada da devreye yine Proje Sponsoru girecek ve ilgili şirketin yönetimine ulaşarak orada projeyi birinci öncelik haline getirecek ve tüm kaynaklar yeniden projeye akacaktır.

Proje Sponsoru sadece projenin başlangıcında değil, veri yüklemeden test sürecine, canlıya almadan, sonraki geri dönüşlere kadar tüm sürecin itici gücüdür. Ekipler zaman zaman yoğunluktan yorulduklarında, proje yavaşladığında, ortaya çıkacak ve projenin sürdürülebilirliğini sağlayacaktır. Projede, Dijital İK ile ilgili ve deneyimli bir proje sponsoru varsa, İK Proje Ekibi bu projede çok iyi deneyim ve tecrübeler yaşayabilir.

Proje Sponsoru, projenin mentorü olarak, riskleri önceden öngörecek ve ekibe tüm süreçlerde klavuzluk edecektir.

Bu yazı “Dijital İK Projesi Kimlerden oluşur?” yazısının 1. bölümüdür.

Dijital İK

#

Bu yazı 10 Eylül 2020 tarihinde Cengiz Çatalkaya tarafından yazılmıştır.

Dijital-İK Üyelik
Dijital İK hakkında gelişmeler ve Dijital İK Proje süreçleri için Üye Olun