İşbirliği ve gönüllülük ile başarılı projeler

İşbirliği ve gönüllülük ile başarılı projeler

Harvard’lı profesör Yochai Benkler’in yaptığı araştırmalara göre şirket çalışanlarının yüzde 30’u işbirliği yaparken yüzde 70’i işbirliği yapmıyor, ama bu durum gönüllü topluluklarda tam tersi oranda. Gönüllü topluluklardaki kişilerin yüzde 70’i işbirliği yaparken işbirliğine yanaşmayanların oranı yüzde 30

📍İşbirliği ve gönüllülük sonucu hem daha başarılı projeler ortaya çıkıyor hem de şirket çalışanlarının başarı ve motivasyonları yükseliyor. Gönüllülük süreçlerinde silo mantığı da kırılıyor ve farklı departmanlardan çalışanlar bir araya geliyor. Bu da şirket içi iletişimi ve proje bazlı çalışmayı kolaylaştırıyor. Çalışan yetkinliklerini (işbirliği, ortak akıl, liderlik, proje bazlı çalışma ) geliştiriyor.

Gönüllü olarak yapılan veya ortak akıl ile yürütülen işlerdeki sinerjiyi hepimiz biliyoruz ve bu sinerjiyi hem çalışan kulüpleri hem de şirket projelerinde değerlendirmek gerekiyor. Bu toplulukları üniversitelerdeki öğrenci kulüplerine çok benzetiyorum. Yıllar geçse de varlıklarını devam ettiriyorlar. 

📌Öneri: Günümüz şartlarında bu toplulukların kurulumu ve iletişimi çok daha kolay. Bazı şirketler gönüllü topluluklarını Slack gibi dijital iletişim app’lerine taşımaya başladılar bile.

Örneğin bir kanalda “Dağcılık Topluluğu” iletişimini sürdürürken başka bir kanal “Şirket Gönüllüleri” olarak yardım faaliyetlerini organize ediyor. Slack yoksa WhatsApp bile bu iletişim için yeterli oluyor. İK ve şirket yönetimi bu toplulukları teşvik etmeli ve desteklemeli. Günümüzde gönüllülük giderek artıyor ve buna her gün çok daha fazla ihtiyaç duyuyoruz.

📕Okuma önerisi: Bu el kitabı şirketinizde gönüllü topluluklar kurarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatıyor. Zamanında şirket gönüllü topluluğu kurarken çok yararlanmıştım. Baskı yılı 2013 olsa da hala çok yararlı bir kaynak.

Kurumsal Gönüllülük Programları El Kitabı

Dijital İK, İK & Yönetim

Bu yazı 10 Ağustos 2021 tarihinde Cengiz Çatalkaya tarafından yazılmıştır.

Dijital-İK Üyelik
Dijital İK hakkında gelişmeler ve Dijital İK Proje süreçleri için Üye Olun