İK’cılar için Dijital İK becerileri

İK’cılar için Dijital İK becerileri

İK’da yakın gelecekte hangi becerilere sahip olmak önem taşıyacak. Dijital İK becerilerine olan talep yükselirken İK’cı olarak hangi becerileri edinmek gerekiyor?

AIHR tarafından yayınlanan Dijital beceriler raporu, şirketlerin 5 yıl içinde büyük bir yetenek/beceri açığı yaşayacağını belirtiyor. Rapor 2025’e doğru İK’da beklenen becerilerin bir listesini de sunuyor. 

Raporda öne çıkanlar: 

1️⃣ Otomasyon ve yazılımlar ile rutin İK ve idari görevleri (%30) ortadan kalkabilir ve yazılımlara geçebilir. Dijital İK ile zaten şu anda bile özellikle süreç/onay gerektiren çoğu görev yazılım üzerinden ilerliyor. AI ve makine öğrenmesi ile daha da gelişecek. Bu da İK’nın asıl amacına ve stratejisine odaklanmasını sağlayabilir. 

2️⃣ İK Dijital İk ve otomasyonun yükselişi ile birlikte asıl işine odaklanıyor. İK yerine çalışan deneyimi (EX) ekipleri veya insan&kültür ekipleri görmeye başladık bile. (Bu roller 2014 yılından beri %240 oranında artmış) Çalışan deneyimi tasarımı, dijital çalışan deneyimi kavramları ön planda. EX, işe alımdan eğitime, yan haklardan bordrolamaya kadar tüm alanlarda uygulanabilir.

3️⃣ Dijital İK’nın bize kazandırdığı en önemli şeylerden biri de veri analizi.(%242 artış) Raporları toplayıp konsolide etmek, şişmiş excel tablolarda veri tutmak yerine birbiri ile entegre sistemlerden gelen ve Dijital İK içindeki doğru dashboard ve raporlar ile sadeleştirilmiş gerçek zamanlı veriye kavuşabiliyoruz. Bu veriye şirket yönetimine de gerçek zamanlı olarak ulaşabiliyor.  

4️⃣ İK hedeflerine ulaşmak için teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmayı öğrenmeli ama bu konu sandığımızdan daha geniş bir bakış açısı istiyor. Dijital İK sadece bir yazılım değişimi değil, bir kültür değişimi de yaratıyor. Bu yüzden de İK’cılar kendi dijital becerilerini geliştirmeye de odaklanmalılar.

🌟Raporda, 2025’te öne çıkacak İK becerilerden bazıları: 

Dijital İK stratejisi, Dijital İK dönüşümü, İK teknolojileri, danışmanlık becerileri, paydaş yönetimi, veri odaklılık, veri analizi, süreç otomasyonu, tasarım odaklı düşünme, çalışan deneyimi.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Dijital İK, İK Teknolojileri, İK & Yönetim

# # #

Bu yazı 8 Haziran 2022 tarihinde Cengiz Çatalkaya tarafından yazılmıştır.

Dijital-İK Üyelik
Dijital İK hakkında gelişmeler ve Dijital İK Proje süreçleri için Üye Olun