Zoom Yorgunluğundan Muzdarip Ceo!

Zoom Yorgunluğundan Muzdarip Ceo!

The Wall Street Journal’ın bir zirvesinde Zoom yorgunluğundan muzdarip olduğunu söyleyen Zoom Ceo’su Eric Yuan izleyenleri güldürdü 😀 Açıkçası bu konuda çok kişiden şikayet duydum ama bir gün Zoom Ceo’sunun da bundan şikayetçi olacağını hiç düşünmemiştim. Bunu itiraf etmesini ve açık sözlü olmasını da takdirle karşıladım.

Eric Yuan, bir gün arka arkaya çok sayıda Zoom toplantısı yaptığını ve bunun kendisini çok yorduğunu söylemiş. Artık gün içinde arka arkaya görüşme yapmadığını ve bu durumun daha rahatlatıcı olduğunu da belirtmiş.

Geçenlerde yayınlanan bir Microsoft araştırmasında EG ile yapılan testlerde ortaya çıkan sonuçlara göre, Zoom yorgunluğu olarak da bilinen mola vermeden yapılan görüşmelerin beyinde stres yarattığı ve beyin stres yaşarken odaklanmanın zorlaştığı belirtiliyordu.

Virtira‘nın yaptığı başka bir araştırmaya göre ise gençlerde de durum iç açıcı değil! 18 – 24 yaş arasındaki çalışanların yaklaşık üçte ikisi pandemi sırasında kamera önünde çokça zaman geçirmekten dolayı, zihinsel ve duygusal stres yaşadıklarını belirtiyor.

Zoom yorgunluğu hakkında teknoloji şirketleri bazı geliştirmeler yapacaktır, hatta bir kaç yıl içinde bu konuda hayal edemeyeceğimiz teknolojiler ortaya çıkabilir ama bu durum sadece teknoloji ile ilgili değil!

🚀Aksiyon: Şirketlerin bu konudaki politikalarını gözden geçirmeleri gerekiyor. Yöneticilerin ekipleri ile bu kadar sık sanal toplantı yapmaması gerekiyor. Toplantıların kalabalık olmamasına dikkat etmek ve kamerayı açma hakkını çalışana bırakmak gerekiyor. Konu üzerine İK, BT ve şirket yönetiminin bazı ortak kararlar alması ve politikalar üretmesi gerekiyor. Çünkü maalesef pandemi henüz bitmedi ve bitse bile hibrit çalışma ve uzaktan çalışmaya devam edecek çok sayıda şirket ve çalışan olacak. 

🎁Bonus: Verimli online toplantılar için 7 püf noktası

Dijital İK

Bu yazı 20 Mayıs 2021 tarihinde Cengiz Çatalkaya tarafından yazılmıştır.

Dijital-İK Üyelik
Dijital İK hakkında gelişmeler ve Dijital İK Proje süreçleri için Üye Olun