WOW projeler, WOW çalışanlar

WOW projeler, WOW çalışanlar

Dünyanın en iyi kılıç ustasının, ikinci en iyi kılıç ustasından korkmasına hiç gerek yoktur. Onun korkması gereken, eline daha önce kılıç almamış bir rakiptir. Çünkü yapmaması gereken hareketleri yapar, onun hamlelerine hazır değildir. Mark Twain

Tom Peters* iş dünyasında kıyaslamaya (benchmarking) karşı olmadığını ama burada büyük bir sorun olduğunu, çünkü yapılan on kıyaslamadan dokuzunun bir sektör lideri kıstas alınarak yapıldığını anlatır. Sektör liderlerini taklit etmenin bütün sektörü sıradanlaştırabileceğini ve hiç beklenmeyen bir rakibin sektörü (kılıç ustasını) yerle bir edebileceğini söyler. 

Peki, İK dünyasında neler oluyor? Her yıl sektör liderlerinin İK stratejilerini/uygulamalarını taklit etmeye çalışıyoruz. Onların kullandığı yazılımları kullanıp, onların başlattığı İK modalarının ardına takılıyoruz. Benzer isimlerden benzer eğitimleri dinliyoruz. 

2022 yılında bile zor öğrenilen, komut girilerek çalışan, excel’e veri atmaya/almaya çalışan, yüksek bütçeli İK yazılımları ile çalışmaya devam ediyoruz.

Oysa yazılım dünyası hızla değişiyor. Artık kullanıcı dostu, fazla eğitim gerektirmeyen, web/mobil tabanlı, excel istemeden entegre olabilen, AI destekli yeni nesil İK yazılımları var önümüzde. Başka neler var? Flat organizasyonlar, Gig çalışanlar, interim yöneticiler, çevik organizasyonlar, yeni performans ve ücret sistemleri, remote çalışanlar, ofisi olmayan şirketler…

En iyi kılıç ustasını aramak ve onunla kıyaslamak yerine, başka sektörlere, yazılımlara, WOW (sıra dışı) projelere ve WOW çalışanlara bakmanın zamanı geldi de geçiyor olabilir.

+ WOW Skalası

Diyelim ki kurumunuzda şu anda süren on proje var. Bunların dördü büyük proje olsun. Sıra dışılık skalasında bu on projenin kaçı 7 ve üzeri puan alır?

1-Eldeki bu

2- Eh işte

6-Normal

9-Sıra dışı proje

10- Çok sıra dışı proje)

Peki büyük projelerinizin kaçı 6 ve üzeri puan alabilir?*

*Bu yazıyı yazarken, Tom Peters Re-Imagine! kitabından yararlandım. 2006 yılında aldığım bu kitap, 16 yıldır hala okumaya devam ettiğim tek (WOW) iş kitabıdır. 

Dijital İK

Bu yazı 27 Ocak 2022 tarihinde Cengiz Çatalkaya tarafından yazılmıştır.

Dijital-İK Üyelik
Dijital İK hakkında gelişmeler ve Dijital İK Proje süreçleri için Üye Olun