İK profesyonellerinin bilmeleri gereken dijital beceriler nelerdir?

İK profesyonellerinin bilmeleri gereken dijital beceriler nelerdir?

AIHR, bunları İK profesyonellerine sormuş ve geleceğe yönelik dijital beceriler olarak gruplamış. Aslında İK profesyonellerinin hemen sahip olması gereken dijital beceriler bunlar. Bu becerileri İK’cılar için yorumladım:

1️⃣ İnsani ilişkileri önemseyin: Zaten hep önemli olan bu konu, sanal ekipler ve uzaktan çalışma sırasında daha da öne çıktı. Teknoloji ve dijital süreçlerde yoğunlaşırken insan dokunuşunu hiç unutmamak gerekiyor.

2️⃣Sosyal medyayı öğrenin: 2021 yılında hala bu cümleyi kurmak bana tuhaf geliyor. Ama bir İK profesyoneli sosyal medya hakkında bilgi sahibi olmalı. Özellikle de LinkedIn’i iyi bilmeli. Çünkü yetenekler burada ve onları sizin iletileriniz ve yazdıklarınız da etkiliyor. 

3️⃣Teknik/dijital becerilerinizi geliştirin: İK süreçleri, proje yönetimi ve iletişim konusunda çok sayıda yeni yazılım ve app var. İK olarak bu konuda sürekli bir güncellenme halinde olmalısınız. Çünkü diğer departmanlar bu becerilerini geliştiriyor. Ve İK olarak onların ardında kalmamalısınız.

4️⃣İK yazılımlarını öğrenip en iyi şekilde kullanın: İK yazılımlarını öğrenmek ve doğru kullanmak gerekiyor. Öncelikle hızla Dijital İK’ya geçmelisiniz. Dijitale taşımanız gereken ama manuelde zaman kaybettiğiniz süreçler neler? Yıllardır kullandığınız İK yazılımında neler geliştirilebilir? Bu alandaki yeni trendler neler? 

5️⃣Buluttan yararlanın: Yıllar boyunca İK yazılımları masaüstü yazılımı olarak varlıklarını sürdürdü ama artık çoğu yazılım web/mobil üzerinden veya bulut teknolojide. 

6️⃣Daha çok dijital mülakat: Pandemi ve uzaktan çalışmada İK profesyonelleri dijital mülakatları deneyimledi ama bu konu daha gelişime açık. Dijital mülakat yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor, şirketinizin dijital mülakat deneyimini nasıl daha iyi hale getirebilirsiniz?

7️⃣Sanal işe alımdan yararlanın: Sanal işe alım sadece dijital mülakat mı? Hayır “Seçme yerleştirme” sürecinizi de dijitalleştirmeniz gerekiyor. Seçme yerleştirmede çok süreç var ve bunları dijitalleştirerek sürecinizi verimli hale getirebilirsiniz.

8️⃣Analitik becerilerinizi geliştirin: İK’nın elinde çok sayıda veri var ve bunları analiz etmek büyük önem taşıyor. Dijital İK yazılımları tek tuşla bunu yapabiliyor. Elinizde Dijital İK yoksa excel ve veri analitiği araçlarını iyi kullanmanız gerekiyor. Ve daha da önemlisi bu analitik verileri stratejik kararlarda kullanabiliyor muyuz?

9️⃣Marketing (pazarlama) hakkında bilgi sahibi olun: İK’cılarda pazarlama konusu hakkında (b)ilgi eksikliği var. Bu İK’cının zayıf kası. Her çalışma deneyimi, her mülakat ve işten ayrılma süreci de bir marketing konusu aslında. Marketing 101 için yazar tavsiyeleri: Seth Godin, Tom Peters ve Guy Kawasaki kitapları ile başlayabilirsiniz. 

#dijitalik#ikteknolojileri#digitalhr

AIHR Kaynak: https://lnkd.in/epEA82Vx

Dijital İK, İK & Yönetim

# #

Bu yazı 31 Ağustos 2021 tarihinde Cengiz Çatalkaya tarafından yazılmıştır.

Dijital-İK Üyelik
Dijital İK hakkında gelişmeler ve Dijital İK Proje süreçleri için Üye Olun