Hangi Dijital İK yazılımı?

Hangi Dijital İK yazılımı?

Bana en çok sorulan soru nedir biliyor musunuz?  Bize hangi Dijital İK yazılımını tavsiye edersiniz? / Hangi Dijital İK yazılımını kullanmalıyız?

Soru farklı şekillerde de geliyor: İşe alım sürecimiz için bir yazılıma ihtiyacımız var hangisi olmalı? Performans sistemi için hangi yazılımı önerirsiniz? İki firmadan teklif aldık hangisiyle ilerleyelim? Sorular bazen görüşmenin ilk 15 dakikasında da sorulabiliyor. 

15 dakikada adını verebileceğim ve her şirkete tavsiye edebileceğim İK yazılımı YOK. Peki ilk 15 dakikada, ilk görüşmede veya ilk DM’de neden bir yazılım adı konuşmuyorum veya yazılım adı vermiyorum. Çünkü, Dijital İK yazılımı demek, İK ve iş süreçlerinizi dijitale taşımanız demek. Süreçler şirketler için çok çok önemli ve süreçler karışırsa/aksarsa her şey karışır. 

Eğer aşağıdaki soruların cevapları bilinmeden size bir yazılım tavsiye ediliyorsa, ilerde o yazılım şirketinize, size ve çalışanlarınıza sorun çıkarabilir. Şirket hangi sektörde, beyaz ve mavi yaka kaç çalışanı var, şu anda hangi yazılımlar kullanılıyor, neden yeni bir yazılıma ihtiyaç var, İK departmanın yapısı nasıl, organizasyon yapısı nasıl, yazılımda self servis/mobil app vs olacak mı, ne kadar sürede yazılımın canlıya alınması planlanıyor?

Yıllar boyu güvenle kullanacağınız, diğer İK yazılımlarınız ile iyi geçinecek, çalışanlarınızın on binlerce kere kullanacağı, kullanırken de ikide bir sizi aramayacağı, yönetiminizin ve yöneticilerinizin düzenli rapor/analiz alabileceği, kurum kültürünüze uygun, modülleri şirketinize göre özelleşebilecek bir yazılım hakkında konuşmalıyız.

Türkiye’de çok sayıda İK yazılım firması var, yabancıları saymıyorum bile. Ama yukarıdaki soruları çalışmadan aceleyle bir İK yazılımı adını telafuz etmiyorum. Bu süreç, 15 dakikada, bir günde cevabını bulabileceğimiz bir şey değil YOK tarzı yaklaşımlardan uzak durup Dijital İK sürecimizi aceleye getirmeden iyice araştırmalı ve planlı şekilde ilerlemeliyiz.

İK Teknolojileri, Dijital İK

# # # # #

Bu yazı 23 Ocak 2022 tarihinde Cengiz Çatalkaya tarafından yazılmıştır.

Dijital-İK Üyelik
Dijital İK hakkında gelişmeler ve Dijital İK Proje süreçleri için Üye Olun