Esnek çalışma nedir?

Esnek çalışma nedir?

İşyerinde, uzaktan, hibrit, GIG derken tüm bu çalışma türlerini kapsayan çalışma türüne “Esnek Çalışma – Flexible Working diyebiliriz. 

Calisma turleri 2022

Bu terimle sadece esnek çalışma saatlerini değil, esnek hale gelmiş bir çalışma düzenini kastediyoruz. Üstelik çalışanların da seçim yapabileceği esnek bir yapıdan söz ediyoruz

Şu anda çoğu şirketin kullanmaya çalıştığı hibrit çalışmayı tek başına kısıtlayıcı buluyorum. Hepsini kapsayan “Esnek Çalışma” hem şirketler hem de çalışanlar için daha uygulanabilir görünüyor. 

Bu aslında iş dünyasında yeni bir zihniyeti ve değişimi gösteriyor. “Esnek-Flexible” olmak günümüzün en önemli yetkinliği haline geliyor. Dünya son hızla değişirken “esnek-flexible” olabilmek şirketler ve çalışanlar için önemli hale geliyor.

Şirket yapılarında ve organizasyonda esnek-flexible olmayı sağlayan şirketler öne çıkacak. İK’da bu değişime göre kendisini yenilemeli. Yönetmelikler, prosedürler, İK teknolojileri ve İK’nın organizasyon yapısı bile esnek-flexible yapı üzerine kurgulanmalı. 

🔎Konu ile ilgili internette “Flexible work arrangements” ve “Flexible working” konulu kaynakları incelemenizi tavsiye ederim.

Dijital İK, İK & Yönetim

# #

Bu yazı 20 Mayıs 2022 tarihinde Cengiz Çatalkaya tarafından yazılmıştır.

Dijital-İK Üyelik
Dijital İK hakkında gelişmeler ve Dijital İK Proje süreçleri için Üye Olun