Dijital Performans Yönetim Sistemi

Dijital Performans Yönetim Sistemi

Performans Yönetim Sistemi nasıl dijitalleşir?

İK Nasıl Dijitalleşir 2: Dijital Performans Yönetim Sistemi. Performans Yönetim Sistemi modülünü dört başlıkta ele aldım.

1- PYS Modülü
2- CPYS değil PYS
3- Tasarım ve Çalışan Deneyimi
4- Bonus: + PYS

PYS modülü yazılım firmalarında en kolay bulunabilen Dijital İK modülüdür. Bu şirketler için hem avantaj hem de önemli bir dezavantajdır. Özellikle son dönemde OKR yazılımları ile birlikte çok sayıda PYS yazılımı ortaya çıkmıştır.

Önemli olan CPYS (Copy-Paste Performans Yönetim Sistemi) değil şirkete özel bir PYS kurulmasıdır. Çünkü dışardan gelen bir PYS kültür ve şirket politikasına uygun olmayabilir.

PYS yazılımındaki tasarım/uygulama basit, kolay ve ve anlaşılır olmalıdır. En sık yapılan hatalardan biri budur. O kadar karışık bir performans yönetim sistemi geliştirilir ki, kim nereye neyi nasıl girecek bir türlü anlaşılamaz. Süreç uzar da uzar. Dijital PYS sistemi ölçtüğü/takip ettiği süreçten daha karmaşık olmamalıdır. 

PYS için Hedefler yıllık değil, üç aylık veya aylık şeffaf hedeflere dönüşmelidir. Çünkü günümüz dünyası çok değişkendir. 

Son dönemde çoğu şirket OKRs sistemine geçmeye başlamıştır. Yine bunda da CPYS yapılmadan şirket kültürüne uygunluk göz ardı edilmemelidir.

Performans önetim Sistemi nasıl dijitalleşir sunumuna buradan ulaşabilirsiniz

*Serinin ilk bölümü olan İK Nasıl Dijitalleşir 1- Seçme Yerleştirme Modülü’ne buradan ulaşabilirsiniz

Dijital İK, İK & Yönetim

# # #

Bu yazı 21 Ekim 2021 tarihinde Cengiz Çatalkaya tarafından yazılmıştır.

Dijital-İK Üyelik
Dijital İK hakkında gelişmeler ve Dijital İK Proje süreçleri için Üye Olun