Dijital İK projesi hangi aşamalardan oluşur?

Dijital İK projesi hangi aşamalardan oluşur?

Bir Dijital İK projesi hangi aşamalardan oluşur? Dijital İK proje aşamalarında neler dikkat etmelisiniz?

1️⃣ Analiz – Araştırma: Bu tüm projenizin başarısını belirleyecek aşamadır. Uygun bir yazılım ile projeye başlarsanız sonrası kolay olacaktır. Yanlış bir seçimde bütçeniz ve emeğiniz boşa gidebilir. Şirket İK süreçleriniz iyi analiz edilmeli, hangi modüllerin Dijital’e geçeceği belirlenmeli ve uygun yazılımlar araştırılmalıdır. Ön test, sözleşme ve proje takvimi bu aşamada belirlenir.

2️⃣Kavramsal – Test – Kurulum: Birden fazla İK modülü (işe alım, özlük, eğitim vs) varsa modül modül ilerlenir. Yazılımın kavramsal tasarımı çalışılır, örnek ekranlar ve tasarım çalışılır. Sisteme dummy data yüklenir ve kurulum yapılarak kullanıcı testlerine geçilir. Bu aşama İK, yazılım şirketi ve BT’nin en çok çalışacağı aşamadır. 

3️⃣Sistemi Canlıya alma. En sevdiğimiz aşama budur 🙂 Gerçek datalar sisteme yüklenir. Güvenlik için yetkiler tamamlanır, sistem canlı veri ile test edilir. Son eğitimler tamamlanıp sistem son kullanıcıya (Çalışanlar, İK, Yönetim) açılır ve proje tamamlanır. 

🌟Dijital İK yazılımının başarısı bu üç aşamanın doğru şekilde çalışılmasına bağlıdır. Bu aşamaları sadece yazılım firmasının ve BT’nin sorumluluğuna bırakmamalısınız, İK olarak, kavramsal tasarım, test ve süreçlerin içinde yer almalısınız. 

🎯İK süreçlerinizi Dijital İK’ya taşımak için danışmanlık desteği almak isterseniz, iletişim’den bana ulaşabilirsiniz.

İK Teknolojileri, Dijital İK

# # # #

Bu yazı 23 Mayıs 2022 tarihinde Cengiz Çatalkaya tarafından yazılmıştır.

Dijital-İK Üyelik
Dijital İK hakkında gelişmeler ve Dijital İK Proje süreçleri için Üye Olun