Dijital Beceriler ve Yetkinlikler

Dijital Beceriler ve Yetkinlikler

2022 Küresel Dijital Beceriler Endeksi’ne göre, çalışanların %76’sı  dijitalin öncelikli olduğu bir iş dünyasında çalışmak için kendini hazır hissetmiyor. 

Salesforce tarafından 19 ülkeden, 18 – 65 yaş arasında 23.000 çalışanla yapılan anket sonuçlarına göre çalışanların %76’sı  dijitalin öncelikli olduğu bir iş dünyasında çalışmak için hazır değiller.

Çalışan ve yöneticilerin, kendi disiplinlerini (İK, pazarlama, finans, vs) dijitale uyarlamaları için dijital yetkinliklere ve becerilere ihtiyaçları var. Raporda önümüzdeki beş yılda öne çıkan en önemli dijital becerilere değinilmiş. Başlıkları kısaca özetleyip bir de ek yapmak istedim.

→ İşbirliği teknolojilerini kullanmak, önümüzdeki beş yıl boyunca çalışanlar için en önemli dijital beceri olarak görülüyor. 

1- İşbirliği Teknolojileri:

İşbirliği teknolojileri hem ofis içinde hem de uzaktan grup çalışmasını kolaylaştırmak için tasarlanmış araç ve sistemlerini ifade ediyor. İletişim uygulamaları, şirket içi iletişim portalları, süreç yönetim yazılımları bu kategoriye giriyor. Uzaktan çalışmada bunların kullanımı çok fark yaratıyor. İK’nın şirkette bu konuda strateji geliştirmesi ve çalışanları bu konuda eğitmesi gerekiyor. Bunlar eksik kaldığında iş ve işbirliği yarım kalıyor.

2- Proje yönetimi teknolojileri:

Paylaştığım yazılarda İK’nın proje yönetimini öğrenmesinin öneminden bahsederim. Son yıllarda proje yönetimi teknolojileri / proje yönetim yazılımları öne çıkıyor. Çünkü günümüz proje yönetimi çoğunlukla dijitalden yürüyor. Projeyi yönetmeseniz bile 2023’te mutlaka proje yönetimi yazılımlarını kullanacağınız bir projeye dahil olacaksınız. Yani bu konu artık iş hayatının önemli bir parçası ve karşınıza çıkacak.

3- Kullanıcı deneyimi (UX) veya Dijital çalışan deneyimi (DEX):

Son yıllarda çoğu İK yazılımında en çok öne çıkan bir özellik bu. Çalışanın işten girişinden önce başlayıp işten ayrılam sürecine kadar devam ediyor bu deneyim. Özellikle remote ve hibrit çalışmada önemi çok daha fazla. Süreçleri buna göre geliştirmek gerekiyor.

+ Dijital Okuryazarlık:

Bir konu hakkında webde araştırma yapmak, sosyal medya / LinkedIn kullanımı, içerik oluşturmak, doğru içeriğe ulaşmak ve siber güvenlik gibi geniş bir kapsamı var. İnternet inanılmaz büyüklükte bilgiyle dolu ama önemli olan bilgiye değil, doğru ve güvenli bilgiye ulaşmak. Yukarıdaki üç maddeyi daha iyi anlayabilmenin ilk şartı dijital okuryazarlıkla başlıyor. 

→ Daha önce hazırladığım İK’cılar için Dijital Beceriler eğitimini 2023 yılı için güncelliyorum. Dijital beceriler, sadece İK’yı değil tüm disiplinler için gerekli. Bu yüzden bu konuda daha çok bilgiye ve gelişmeye ihtiyacımız var. 

Rapordaki farklı ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Dijital İK, İK Teknolojileri, Çalışan Deneyimi

Bu yazı 31 Ekim 2022 tarihinde Cengiz Çatalkaya tarafından yazılmıştır.

Dijital-İK Üyelik
Dijital İK hakkında gelişmeler ve Dijital İK Proje süreçleri için Üye Olun