Başarısız olmadıysanız henüz yeterince yenilikçi değilsiniz

Başarısız olmadıysanız henüz yeterince yenilikçi değilsiniz

Bu fotoğraf uzay tarihinin en ikonik fotoğraflarından birisi olabilir. Elon Musk 2006 yılında yörüngeye gönderilen Falcon 1’in infilak eden enkazına bakıyor.

İlk defa özel bir şirket yörüngeye araç gönderiyor ve Falcon 1 ilk uçuşta enkaza dönüyor. Bir yıl sonra yapılan 2. uçuş da başarısız oluyor. Bir yıl sonra yapılan üçüncü uçuş da başarısız oluyor. Üç dev başarısızlık! 

Elon Musk’un milyon dolarlık bütçesi ve tüm ekibin üç yıllık emeği buharlaşıyor. Kaynaklar ve zaman tükeniyor ama Elon Musk yine de vazgeçmiyor. Projeyi bitirmiyor, proje yönetim ekibine hatalı ve çalışmayan şeyleri düzeltip 4. roketi yapmalarını söylüyor*

Başarısız uçuşları, yapamıyoruz, başaramadık diye algılamıyor ve süreci hatalardan öğrenme deneyimine çeviriyor. Çünkü bu işin nasıl başarılı olacağını öğrenmeleri için denemeye ihtiyaçları var ve pahallı bir öğrenme deneyimi olsa da ilk uçuşları böyle değerlendiriyor.

Çünkü hedefi Dünya yörüngesi değil çok daha uzağa Mars’a gidip orada bir koloni kurmak. 4. Uçuş ise başarılı oluyor. ABD, Rusya ve Çin dışında ilk defa biri Dünya yörüngesine araç gönderiyor.

Başarısız olmak da seçeneklerimizden biri. Başarısız olmadıysanız henüz yeterince yenilikçi değilsiniz

Elon Musk

Bizim iş kültürümüzde başarısızlığa çok yer yok, hatta bazı şirket ve yöneticiler ilk aşamada bile bu riski alamıyorlar. İlk seferde başarısız olan proje sona erdirilip bir daha kimse onu denemeye cesaret edemiyor. Biz onu denedik, bir daha onay alamayız kelimesini önyargı olarak mutlaka duymuşsunuzdur. Onaylar, onaylar, onaylar derken proje soğuyup donuyor. 

Bu da öğrenmemizi ve gelişmemizi engelliyor ve beklediğimiz o büyük başarılar çok zor geliyor. Oysa yenilikçilik ve büyük başarılar vazgeçmemekle ve denemekle olabiliyor. Elon Musk’ın yaptıklarını çok ilham verici buluyorum. Tesla’dan SpaceX’e iş hayatında hep denemeler, başarısızlıklar ve sonra dünyayı değiştiren çok büyük başarıları var.

*Başarı, başarısızlık, vizyon ve vazgeçmemek üzerine Elon Musk / SpaceX’i anlatan ve geçen hafta Netflix’te gösterime giren Uzaya Dönüş belgeselini izlemenizi tavsiye ederim.

Dijital İK

Bu yazı 12 Nisan 2022 tarihinde Cengiz Çatalkaya tarafından yazılmıştır.

Dijital-İK Üyelik
Dijital İK hakkında gelişmeler ve Dijital İK Proje süreçleri için Üye Olun