Atatürk’ün Meslek Seçimi ve Kariyer üzerine görüşleri

Atatürk’ün Meslek Seçimi ve Kariyer üzerine görüşleri

Atatürk’ün “Meslek nasıl intihap olunur(Meslek nasıl seçilir?)” diye notları olduğunu, meslek, iş yaşamı ve kariyer hakkında Medeni Bilgiler kitabında bu konuyu yazdığını biliyor musunuz? Cumhuriyetin 98. Yılını kutladığımız bugünlerde Atatürk’ün çağının çok ötesinde olduğunu bu notları ile bir kere daha anlıyoruz. 

Atatürk’ün meslek ile ilgili yazdıkları 1930 yılında yazılmış olmasına rağmen bugünün iş dünyasına ışık tutuyor. Metnin yer aldığı kitap Atatürk’ün “Medeni Bilgiler – Mustafa Kemal Atatürk’ün El Yazıları” Prof. Dr. Afet İnan tarafından, Atatürk’ün el yazılarından yayına hazırlamış. (Kitaba tüm kitapçılardan ulaşabilirsiniz) Gelelim bu kitapta Atatürk’ün Meslek seçimi üzerine yazdıklarına. Yazılanlardan bir kısmını buraya aldım. Metnin orijinal ve tam versiyonuna bu yazının sonundaki linkten ulaşabilirsiniz.

Meslek nasıl intihap olunur ve yapılır (Meslek seçimi ve Kariyer)

  • Gençlerin en önemli meselesi meslek seçimi olmalıdır. Herkes yeteneğine göre bir meslek ve mevkide görev yapmalıdır. Gençler, mesleklerin dıştan görünen faydalarına kapılıp mesleği seçerlerse, mesailerini boşa harcamış olurlar. Bunun sonucunda da başarısız olurlar, kariyerlerinde yükselemezler ve kendilerini başarısız görüp mutsuz olurlar. Ayrıca yeteneklerine uygun bir meslek seçmedikleri için başkasının doldurabileceği bir mevkiyi de işgal ederek o kişinin de hakkını gasp etmiş olurlar.
  • Çalışmak zorlamayla olacak bir şey değildir. Yeteneklerinize uygun ve gücünüzle orantılı bir meslek bulmalı ve seçmelisiniz.
  • Herkes mesleğinden mutluluk duymalıdır. Mesleği ne olursa olsun bir fayda sağlayacak ve bir görev sahibi olacaktır. İnsan vazifesini, cesaretli, atak, sadık ve namuslu şekilde yapınca elinden geleni ve görevini yapmış olur.
  • Görevinizi diğer kişileri kıskanmadan yapmalısınız. Kariyer yolunda yalnız değilsiniz. Sizinle aynı hedefe sahip başkaları da olacak. Bu hayat karşılaşmasında diğer rakipleriniz yetenekleri ile sizi geçebilirler. Bir başarı elinizden kaçabilir, bundan dolayı rakiplerinize kızmayınız.
  • Eğer elinizden geleni yaptıysanız kendinize de kızmayınız. Asıl önemli olan kariyer yolunda verdiğiniz çaba ve emektir. İnsan, vazifesini cesaret, cüret, sadakat ve namuskârlıkla yapınca, elinden geleni yapmış olur.
  • Bazen insanlar tembellikten baba mesleklerini, bilinen meslekleri seçebilir veya ailelerinin meslek isteklerine boyun eğebilirler. Oysa kuşaktan kuşağa dışarıdaki hayatının bütün şart ve kuralları değişebilir. Değişen bu yeni şartlara uymayan, eski geleneklerde ısrar eden, tek başına kalmaya,zayıflamaya ve harap olmaya ve yok olmaya mahkumdur. “Babam, büyükbabam böyle yaptılar. Ben niçin başka türlü yapayım” derler. Nesilden nesle haricî hayatın umumî şartları değişir. Yeni şartlara uymayan ve an’anede ısrar eden, münferit kalmaya, zayıf düşmeye, harabîye ve ölüme mahkûmdur.
  • Her şeyde olduğu gibi kariyerinde de  insan kendi gücüne uygun olanı aramalıdır. İnsan atak ve girişken olmalı gerektiğinde tehlike ve riski göze almalıdır. İnsan her yeni girişimde/ yaptığı her yenilikte özel bir mutluluk duyar ve kendi kuvvetinin ve gücünün değerini anlar. O zaman insan kendi kendini takdir edip daha iyi motive olur ve başkalarınca da takdir edilir. Tek kaldığında ve takdir edilmediğinde ise kendi güçsüzlüğünün acısını hisseder.
  • Tüm mesleklerin ortak erdemleri vardır. Bunlar: Üstlerine özen göstermek, doğru olmak, saygılı olmak, astlara güler yüzlü davranmak, çalışkan olmak, hedef sahibi olmak ve ağzı sıkı ( Sır tutabilen) olmak.  Bu faziletleri taşımayan kişi, iş yerindeki arkadaşlarıyla geçinemez ve işinde başarılı olamaz.
  • Bir muvaffakiyet, elinizden kaçabilir. Bundan dolayı, onlara kızmayınız ve elinizden geleni yapmışsanız, kendi kendinize de kızmayınız. Asıl mühim olan gayrettir. İnsanın elinde olan ve onu memnun eden ancak gayrettir.

Meslek nasıl intihap olunur ve yapılır [ Orijinal Metin – PDF ]

Bize Cumhuriyet’i armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve sevgi ile anarak, Cumhuriyet Bayramımızı kutlarım.

İK & Yönetim

Bu yazı 28 Ekim 2021 tarihinde Cengiz Çatalkaya tarafından yazılmıştır.

Dijital-İK Üyelik
Dijital İK hakkında gelişmeler ve Dijital İK Proje süreçleri için Üye Olun